Van stalrooster tot zorgbankje

17 november 2025 11:57 Nieuws

Bij LUX038 werken derdejaarsstudenten van de opleiding Allround Meubelmaker aan het bouwen van circulaire buitenzitmeubels voor Frion, een organisatie die mensen met een verstandelijke beperking ondersteunt. De studenten leren niet alleen werken met hergebruikte materialen; ze pakken het hele project aan alsof ze al in het werkveld staan. En dat is precies de bedoeling.

De vraag kwam rechtstreeks vanuit Frion: “We hebben nog materiaal uit een oude koeienstal. Kunnen jullie daar iets mee?” Frion had namelijk recent twee voormalige boerderijen gekocht in Lemelerveld, die worden omgevormd tot een groene, biodiverse woon- en werkomgeving voor mensen met een matig verstandelijke beperking. De robuuste stalroosters van het terrein bleken na schoonmaak nog uitstekend bruikbaar.

“We wilden van de stalroosters graag iets moois laten maken voor het buitenterrein”, vertelt Bram Overweg, projectleider bij Frion. “Samenwerking en hergebruik levert vaak de mooiste resultaten op.” En het resultaat mag er zijn. De roosters zijn door studenten machinaal geschaafd tot werkbaar materiaal. Daarmee bouwen ze nu aan buitenmeubels: een loungebank in slangvorm met verstelbare rugleuningen en comfortabele ligstoelen. Alles bedoeld voor gebruik door bewoners van de nieuwe Frion-locatie.



Wat dit project zo waardevol maakt? De studenten doen alles zelf. Geen uitgewerkte tekeningen of stappenplannen van de docent, maar hun eigen werkvoorbereiding, werktekeningen, materiaallijsten, werkomschrijvingen en planning. “Precies zoals ze dat straks ook op hun examen moeten doen,” legt senior docent Niek van den Esker uit. “En zoals het gaat in een bedrijf.”

De studenten, die nu in de productiefase zitten, komen op vaste terugkomdagen naar LUX038. Dat doen ze naast hun stage. Ze werken zelfstandig in een groep van tien personen. Er is geen ‘projectleider’. Iedereen draagt bij aan het eindresultaat.

“Ze leren hier op eigen benen staan”, zegt Niek. “Als de lijm ligt te drogen, dan ga je niet zitten wachten. Dan pak je een andere taak op. Het besef dat jouw tijd waardevol is, nemen ze hier echt mee.”

Voor Frion is de samenwerking meer dan een duurzame keuze. “Uiteraard zijn we bezig met duurzaamheid, maar we hebben ook gewoon geen eindeloze budgetten”, zegt Bram. “Als je kunt hergebruiken én samenwerken, is dat alleen maar winst. En het is prachtig dat studenten iets maken van iets dat anders misschien als afval was weggegooid, maar nu bijdraagt aan een fijne buitenbeleving voor onze cliënten.”

Kan jouw bedrijf of organisatie ook de mogelijkheid bieden voor een praktijkopdracht waar studenten van kunnen leren én aan kunnen bouwen? Dien jouw idee dan in via het praktijkloket.

Wat ons en onze studenten bezighoudt