Deltion Autosport sluit rallyseizoen af met prachtige resultaten
Wat hebben een 250 jaar oude oliemolen en programmeren met elkaar te maken? Op 5 en 6 november ontdekken ruim 350 basisschoolleerlingen uit Zwolle en omgeving het tijdens Programmeren met Scratch bij Deltion. Samen met ICT-studenten van Deltion gaan ze een ochtend lang aan de slag met verschillende programmeeropdrachten.
Dit jaar draait alles om De Passiebloem, de Zwolse oliemolen die 250 jaar bestaat. Onder de titel Een tandje meer vormt de molen de rode draad van de ochtend. Voordat de leerlingen zelf gaan programmeren, maken ze via een interactieve film kennis met De Passiebloem. Wat ze tijdens de opening zien en horen, komt vervolgens terug in de Scratch-opdrachten.
Zo komen twee verschillende werelden bij elkaar: het eeuwenoude ambacht van de molen en de digitale wereld van programmeren.
Eerst De Passiebloem ontdekken
De ochtend begint met een film die studenten van Beeld/Filmmaker AV-specialist hebben opgenomen bij De Passiebloem. Ook de molenaar is aanwezig en neemt de leerlingen op een interactieve manier mee in het verhaal van de molen.
Steeds wordt een stukje van de film getoond, waarna de molenaar een vraag stelt. Het antwoord ontdekken de leerlingen vervolgens in de film. Daarna gaan ze zelf aan de slag en komt De Passiebloem terug in de verschillende programmeeropdrachten.
Studenten helpen jonge programmeurs op weg
Na de interactieve opening is het tijd om zelf te programmeren. In tweetallen werken de leerlingen aan verschillende opdrachten in Scratch. Scratch is een visuele programmeertaal waarmee kinderen op een toegankelijke manier kennismaken met programmeren. In plaats van zelf ingewikkelde programmeercode te schrijven, bouwen ze met visuele blokken stap voor stap hun opdracht.
De Passiebloem komt daarbij echt tot leven op het scherm. Zo maken de leerlingen bijvoorbeeld een code waarmee ze de wieken van de molen laten draaien. Ook gaan ze aan de slag met de stampers in de oliemolen. In de molen worden deze omhoog gehesen en komen ze met een harde klap neer op een zak met lijnzaad. De leerlingen programmeren deze beweging zelf na in Scratch. Wie wat meer uitdaging zoekt, kan zelfs het geluid van de stampers programmeren.
Zo ontdekken de leerlingen op een speelse en beeldende manier wat je met programmeren kunt doen. Ze zien eerst hoe iets in een echte molen werkt en vertalen die beweging daarna naar een digitale opdracht. Het eeuwenoude ambacht van de molen en de wereld van ICT komen zo verrassend dicht bij elkaar.
ICT-studenten van Deltion begeleiden de leerlingen tijdens de opdrachten. Ze helpen bij vragen, denken mee als leerlingen vastlopen en ondersteunen hen tijdens het programmeren. Op donderdag sluiten ook ICT-studenten van Windesheim aan.
We kijken ernaar uit om de leerlingen weer te ontvangen en te zien hoe zij samen met onze studenten een tandje bijzetten en ontdekken hoe leuk het is om zelf met techniek en programmeren aan de slag te gaan.